کشور ایران بعنوان یک کشور عظیم، وسیع، محوری، تعیین‌کننده در منطقه و دارای ظرفیت‌های مالی بسیار قوي از یکسو و از سوی دیگر نیازمند توسعه وآبادانی در همه ابعاد می باشد که مدیران شرکت سومه را در جوانی بر آن داشت تا با دلی پر شور در زمینه عمرانی تحصیل کرده و قبول مسئولیت نمایند.

در آن دوران نگاه آنان به ارتقاء ظرفیتهای علمی و عملی خود شد و نتیجه آن تأسیس شرکت قبل از انقلاب در زمینه کارهای عمرانی ابنیه و تأسیسات برق و مکانیک، خصوصاً صنعتی گردید و شرکت وارد جرگه پیمانکاران شد.

آنان ضمن انجام وظايف خود بعنوان پیمانکار سعی نمودند تا با ارتقاء سطح آگاهی خود هم در جبهه انجام کارها زیر نظر پیشکسوتان وهم آموختن تکنیک‌ها و تکنولوژیهای جدید در مراکز دانشگاهی داخل و خارج هدف را ارتقاء سطح اطلاعات و توانايی‌های شرکت و حضور در صحنه‌های اجرائی عمرانی و جایگزین شدن با رقيبان خارجي و در این امر موفقیتهای بسیاری کسب نمودند که در صفحات بعدی به تفضيل ارائه گرديده است.

 
پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز شرکت خود را با فضای مردد پیمانکاران در کارهای عمرانی مواجه دید که دست بکار شده و شرکتهای واجد صلاحیت را تشویق به حضور در مناقصات و مشوق مهندسین جوان بی‌کار شده از شرکتهای خارجی برای تشکیل شرکتهای مهندسی داخلی شد.
 
در همین ارتباط شركت سومه مسئولیتهای مختلفی را قبول نمود كه ازجمله:
 
 • حضور در کمیته های تهیه فهرست بهاء
 • کمیته تشخیص صلاحیت پیمانکاران
 • نشریه مجله توسعه ارگان انجمن صنفی شرکتهای تاسیساتی و تجهیزاتی
 • انجام بیش از یازده کنفرانس در خصوص تکنولوژی‌های روز
 • نشر مقالات و کتب متعدد
بسیاری دیگر از خدمات به جامعه مهندسین پیمانکار که مشروح آنها در این خلاصه نمی گنجد.
 
مدیران شرکت سومه امروز نیز سعی دارند تا با ارتقاء سطح علمی و آگاهی‌های عمومی شرکت و نگاه به آینده در سطحی از اجرا قرار گیرند که شایسته یک شرکت مهندسی ایرانی است.
 
استفاده از بهترین نرم افزارهای مدیریتی و کنترل پروژه و اخذ تائیدیه و گواهینامه های بین المللی مانند OHSAS18001-2007 , ISO14001-2004 , ISO9001-2008 و بهره‌گیری از افراد فرهیخته و زحمت‌کش و با تجربه موفق، در پروژه‌های عمرانی از آن جمله است.
 
اينك شركت سومه برنامه پنج سال آينده خود را تدوين نموده و سعی دارد با استفاده از دهها سال تجربه مديران خود در اجرای پروژه‌های مختلف و با استفاده از نرم‌افزارهای روز دنيا از جوانانی كه در شركت آموزش می بينند در عرصه پروژه‌های عمرانی كلان صنعتی كشور نقش مؤثر و الگوئی اجرا نموده و فرآيندی داشته باشد كه هم كارفرمايان محترم در اجرای كارهای بصورت EPC ، B.O.T و Finance رضايت داشته باشند و هم شركت با استفاده از اين پتانسيل‌ها موفق به ارائه خدمات مؤثر و كسب بيشتر رضايت كارفرمايان و مشاوران گردد.
 
در خاتمه از افتخارات شركت اين است كه بيش از ده كار دانشگاهی بزرگ، سی و هفت كار صنعتی مهم و عظيم و دهها پروژه ساختمانی و تأسيساتيی حساس را اجرا و به موقع تحويل داده و عموماً ازكارفرمايان محترم رضايت‌نامه و يا تقديرنامه دريافت نموده و حتی در يك قرارداد خلع يد نداشته و اميد دارد كه با عنايت خداوند و توجه مسئولين محترم اين حسن رضايت كارفرمايان تداوم يابد.
 
 

نوع فعالیت شرکت سومه :
 

شركت سومه تحت ضوابط و رتبه‌بندی سازمان مديريت و برنامه‌ريزی تشخيص صلاحيت گرديده و موفق به اخذ پايه 2 در رشته ابنيه و پايه 2 در رشته تأسيسات برق و مكانيك صنايع، پتروشيمي، نفت و گاز و اماكن بزرگ شده است.

شركت برنامه پنج ساله خود را با توسعه و اصلاح و بازسازی ساختار سخت‌افزاری و نرم‌افزاری شروع كرده و ادامه خواهد داد و همچنين نائل به دريافت گواهينامه های ISO جهت ارتقاء سطح كيفيت و بهبود مستمر شده و در اين راستا ستاد كنترل پروژه نقش اساسی و بنيادين داشته و خواهد داشت و در حوزه مالی شركت حسابهای تعريف شده عملياتی و غيرعملياتی جهت به روز بودن و كنترل دقيق آنها طراحي شده كه نتيجه آن حسابداری صنعتی پيمان‌ها را شامل گرديد تا وضع هزينه‌ها و موجودی هاو جريان‌های ورودي و خروجی جريان‌های نقدی را تعريف نمايد.

 
شركت در زمينه‌های مختلف فعاليت داشته كه توضيحات آن در پی خواهد آمد و در راستای عمليات اجرای آن از افراد حقيقی دانش آموخته و ورزيده بهره می گيرد.
از سوی ديگر با شخصيت‌های حقوقی ممتاز در امور فعاليت كارهای تخصصی نيز جوينت شده و از توانائي‌های بارز آنها در پروژه‌هائی كه بصورت (EPC) اجرا مي‌شود بهره مي‌گيرد.

 
بدين جهت، جوشكاری تحت ليسانس انستيتو جوش آلمان (بنياد گروپ آلمان)، خوردگی فلزات و بتن شركت زنگ ستيزان جهت جلوگيری از خوردگی،‌كنترل و Monitoring خوردگی بصورت لحظه‌ای و بررسی، مطالعه،‌آزمايش و نصب تجهيزات سرچاهی نفت جهت نمك‌زدايي سرچاه و شركت PSIGROUP در زمينه طراحی و تهيه و نصب سيستم‌های مداربسته و لوازم صوتی و تصويری از جمله همكاري‌های تخصصی با ديگر شركت‌ها است.

بنابراين شركت سومه در دو جبهه يكی پيمانكاران ابنيه و تأسيسات برق و مكانيك ساختمانی و صنعتی و ديگر در زمينه طراحی و نصب BMS، IBMS،
ACCESSCONTROL و كنترل ابزار دقيق موتورخانه‌ها، ساختمان‌ها، صنايع با همكاری شركت THTF كشور چين و Technocontrol كشور ايتاليا و Simmens كشور آلمان و Radiodetection از كشور انگلستان و چندين شركت ديگر فعاليت مي‌نمايد در اين ارتباط، شركت قادر است تا پروژه‌ها را بصورت EPC انجام داده و پاسخگوی فرايند باشد و اين امكان وجود دارد كه شركت در زمينه BOT و Finance پروژه‌ها فعاليت نمايد.
 
در نتيجه شركت سومه در زمينه طرح و اجرای ساختمان و تأسيسات برق و مكانيك نفت و گاز پتروشيمی، تصفيه آب و هوا، كنترل دما،‌ رطوبت، گازها و ... اعلام و اطفاء حريق، سيستم‌های ايمنی و امنيتی و صرفه‌جویی در انرژي و در يك جمله، كنترل سيستم‌ها فعاليت مي‌نمايد.
 

تجربه و توانایی های شرکت سومه :

اسامی فهرستی صنايع و اماكن پروژه‌های اجراشده تا بحال:
 
 • صنايع نساجی و بافندگی
 • صنايع شيميايي رنگ، رزين
 • سم
 • صنايع الكتروموتورسازی و موتورسازی و ژنراتور
 • صنايع دفاع
 • هوافضا
 • مهمات و سوخت دپو
 • صنايع نفت
 • شبكه‌هاي توزيع گاز
 • شبكه‌هاي توزيع آب و بازسازی آن‌ها بدون حفاری Ni Dig PE rehabilitation
 • صنايع رنگ‌رزی پارچه
 • صنايع خودروسازی
 • پست‌های برق فشار قوی و متوسط و ضعيفPreloader